Projektová výuka

Žijí s námi

Kdo? Přece zvířata. A o nich byla ve čtvrtek 1.února 2007 na naší škole řeč. Projektový den začíná rozhlasovou relací, kde je únor vyhlášen měsícem ptačích setkání. Žáci si připomněli, jak se ptactvu u nás žije, a jak mohou pomoci především stálým ptákům. Také jsme hovořili o potřebách zvířat obecně.

Na nižším stupni se žáci zaměřili na domácí mazlíčky – psa Fida a kočku Julii, které zpracovali i výtvarně. Vyšší stupeň zůstal věren ptactvu. Chlapci vyráběli ptačí krmítka. Děvčata malovala ptáky žijící u nás a velmi pěkně ztvárnila pořekadla a přirovnání  ke zvířatům, např.silný jako lev, moudrý jako sova či pomalý jako hlemýžď.

Všichni žáci byl seznámeni s využíváním či zneužíváním zvířat člověkem. Starší žáci se vyjadřovali samostatně ve skupinách a s mladšími bylo hovořeno v komunitním kruhu. Velký úspěch měl poslech ptačího zpěvu, který můžeme slyšet ráno v lese, když se budeme chovat tiše.

Ještě jsme si povídali o šelmách v Beskydech, o jejich ochraně a bezpečném chování v lese. Prohlédli jsme si obrázky rysa, medvěda a vlka ilustrátora pana Kunce.

Vstup do školy je dnes vyzdoben pracemi dětí, které se opravdu povedly. Dětem se den líbil, dověděly se mnoho zajímavého, mohly se samostatně projevit a říci svůj názor na zvířata a jejich ochranu. Víme, že jsme si mohli říci jen malou část informací, čím více však o zvířatech budeme vědět, tím více jim porozumíme a budeme jim moci pomoci.

Poslední úkol byl zpracován v hodinách českého jazyka. Děti měly odpovědět na otázku: „Co by stalo, kdyby nebyli ptáci?“. Některé odpovědi byly zajímavé, např. „Kdyby nebyli ptáci, nebyla by soutěž Český slavík nebo člověk by nevěděl, že se dá létat“.

Jaroslava Ratajová (environmentální koordinátor)

Poslední změna: 22.08.2018 - 18:01 Zpět