Projektová výuka

Letecký den

Základní škola Hlučín, Gen. Svobody pořádala v pátek 15. února 2019 v tělocvičně „letecký den“. Co se za tímto názvem skrývalo? Jednalo se o projektový den, kdy se žáci dověděli mnoho nového o historii létání, besedovali s leteckým modelářem, řešili zajímavé úlohy a kvízy, sestrojili si každý své letadélko. Vyvrcholením akce bylo soutěžní klání žáků školy v netradiční disciplíně – v letu vlastnoručně zhotoveného házedla z papíru. Cílem bylo při výrobě „létajících strojů“ podpořit nejen rozvoj motoriky, ale především samostatnost, iniciativu a nápaditost, uspokojit dětskou touhu po zdravém soutěžení. Děti pod vedením pedagogů procvičily svou fantazii a zručnost při sestrojování nebo skládání papírového modelu letadélka nebo vlaštovky.

Do projektu byli zapojeni všichni žáci i pedagogové školy. Během týdne byly všem rozdány plánky výroby papírových vlaštovek i jiných modelů k létání. Sami žáci byli vyzváni k přispění vlastních modelů na výstavku či přímo k soutěži. V prostorách školy, byly vystaveny modely letadel, časopisy, knihy i diplomy leteckého modeláře, který nám během besedy vše prakticky ukázal. Starší žáci měli za úkol najít na internetu zajímavé video o historii letectva. Myslím si, že výběr se jim povedl. Žáci i učitelé se dozvěděli mnoho zajímavého o další součásti lidského života. Mladší žáci měli zajistit kvízy, tajenky či omalovánky, které v průběhu dne vyplňovali a vybarvovali.

Na začátku první hodiny byli všichni seznámeni o průběhu dopoledne a následně byl promítán film Historie letectva I. a II. část. – Od Leonarda da Vinciho až po současnost.

V druhé hodině nám pan ing. Petr Harazim ukázal modely svých letadel, které jako žák vyrobil v modelářském kroužku, kde získal mnoho diplomů za zdařilé lety.

Třetí hodina probíhala ve znamení příprav na soutěž. Žáci společně s pedagogy dotvářeli letecké modely. Starší žáci navíc dostali házedla, která si následně sestavili. Při tom řešili kvízy a kreslili modely letadel, jak vojenské, tak dopravní.

Poslední hodinu probíhala soutěž v hodu modelem. Soutěžilo se po třídách, kdy žák měl 5 pokusů, nejdelší mu byl změřen. Na naší škole máme 4 třídy. V I. a II. třídě zvítězili chlapci, ve II. a IV. zvítězila děvčata. Byla také vyhlášena zvláštní cena pro žákyni, která si přinesla 2 modely.

Reflexe:

Celé dopoledne žáci zažili různé druhy sebepoznávání. Starší žáci se poprali s informatikou, kde hledali zajímavá videa. Mladší za pomocí učitelů hledali modely letadel, které si následné vybarvovali. Zjistili, jak jsou kreativní, při výrobě modelů, které si sami vylepšili do různých tvarů. Dozvěděli se mnoho zajímavého o leteckém modelářství a celkově o historii i současnosti letectví. V neposlední řadě v sobě našli soutěživost, která se naplno projevila při házení leteckých modelů. Fandili nejen své třídě, ale i ostatním žákům školy. Své dovednosti ukázali i učitelé, kteří celý den své žáky podporovali.

Poslední změna: 26.04.2019 - 11:38 Zpět