Projektová výuka

Den stromů

Prožitkový den Den stromů začal rozhlasovou relací. Žáci 9.ročníku Hanka, Veronika a Ondra nás seznámili s tím, proč se tento den slaví a čím jsou pro nás stromy důležité.
Mimo jiné:

„Krásné barevné stromy patří neodmyslitelně k podzimu. Listí se barví do žluta, do červena i do oranžova. Plejádu barev doplňují zrající plody jeřabin, švestek a jabloní. Na konci vegetačního období stahují stromy živiny do kořenů, aby na jaře opět vyrašily. Konec vegetačního období až do zmrznutí půdy je také časem, kdy je možné stromy sázet. A to vše je důvodem k oslavě Dne stromů v České republice, které se slaví 20.října.
Stromy nepotřebuje pouze hmyz, který se živí jeho listy, ptáci, kteří v korunách hnízdí, netopýři a kuny, kteří se ukrývají v jeho dutinách. Stromy jsou významné i pro lidi. Nemáme na mysli jen dřevo, které využíváme jako zdroj tepla či stavební materiál. Stromy produkují kyslík, chladí vzduch v parném létě nebo zadržují vodu v lesích po velkých deštích. Velice významná je i jejich estetické role. Stromy potřebujeme a ony potřebují naši ochranu.“

Celá škola byla vyzdobena obrazy stromů. V přízemí byla instalována výstava větviček a ukázky dřeva s kůrou jednotlivých stromů s popisky. Stromy byly rozděleny na ovocné, listnaté a jehličnaté. K tomu všemu patřila ukázka herbáře listnatých stromů s plody.
Všechny třídní kolektivy pod vedením učitele vytvářely „svůj strom či přírodu“ z donesených přírodnin. Děti už dopředu tři týdny věděly, že mají sbírat žaludy, kaštany, listy a jiné přírodniny, které budou zpracovávat.
Na školním pozemku jsme vysadili dva malé stromky – borovice. Doufáme, že nám k naší radosti pěkně porostou.

Na závěr jsme se seznámili s památnými stromy v Hlučíně:

• Javor mléč u Domu dětí a mládeže. Obvod kmene je 330 cm, výška stromu 26 m, šířka koruny 17 m. Stáří není uvedeno.
  • Buk lesní černolistý u městského parku. Obvod kmene je 385 cm, výška stromu 23 m, šířka koruny 21 m. Stáří je odhadnuto na 150 let.
  • Buk lesní v parku u polikliniky. Obvod kmene je 300 cm, výška stromu 23 m, šířka koruny 16 m. Stáří odhadnuto na 150 let.

Projektový den se dětem líbil a na závěr byly výrobky vystaveny v tělocvičně, aby si je všichni mohli prohlédnout.

Jaroslava Ratajová (environmentální koordinátor)

Poslední změna: 22.08.2018 - 18:02 Zpět